1
0

سلام دکترعزیز از خوزستان مزاحم میشم؛دخترمو برا دو سالگی برده بودم آزمایش ویتامین دی 3 اش خیلی کم بود۱۷.۶بود بعد قطره دسه۱۲۰۰۰دکتر تجویز کرد گفت۳ماه بده از اونجا که ما خوزستانیم و واقعا از الان کﻫ خرداده تقریبا نمیریم بیرون تو‌آفتاب الان چیکار کنم برا قطره دسه ادامه بدم؟قبلا یه دکتر بم گفت روزی ۱۵قطره بده یکی دیگه‌گفت روزی۷قطره بده منم روزی ده قطره میدادم الان شما چی صلاح میدونین؟ادامه بدم یا ندم؟هر روز بدم یا نه؟

الان تقریبا۴ماهه دارم هر روز بش میدم مرتب روزی ده قطره یا۱۲ قطره از این ببعدو باید چیکار کنم؟

از وقتی قطره د۳ دادم هم سرما خوردگیش خیلی کمتر از قبل شده خدا رو شکر

نمیخام دوباره بدنش ضعیف بشه

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

با سلام معصومه آل کثیر عزیز

دستیابی به سطوح کافی ویتامین D در خون می تواند به تقویت سیستم ایمنی و حفاظت در برابر بیماری هایی مانند پوکی استخوان و سرطان کمک کند. با این وجود، یک توافق جهانی درباره محدوده مطلوب برای این سطوح وجود ندارد.

اگرچه سطح 30ng/ml از ویتامین D به طور معمول کافی در نظر گرفته می شود، شورای ویتامین D حفظ سطوح 40-80 ng/ml را توصیه می کند و اعلام کرده است که هر چیزی بالاتر از 100 ng/ml ممکن است مضر باشد.

اگرچه تنها دوزهای بسیار زیاد از ویتامین D می تواند به سرعت مسمومیت ایجاد کند، اما حتی حامیان دو آتشه مکمل های ویتامین D نیز رعایت سقف 10,000 واحد بین المللی در روز را توصیه می کنند.

ویتامین D به جذب کلسیم از مواد غذایی مصرفی کمک می کند. در حقیقت، این یکی از مهم‌ترین نقش های ویتامین D محسوب می شود.

با این وجود، مصرف بیش از اندازه ویتامین D می تواند سطوح کلسیم در خون را به میزانی برساند که موجب شکل گیری نشانه هایی ناخوشایند و حتی خطرناک شود. از نشانه های هیپرکلسمی، یا سطوح بالای کلسیم خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پریشانی گوارشی، مانند استفراغ، تهوع، و معده درد

خستگی، سرگیجه، و سردرگمی

تشنگی بیش از اندازه

تکرر ادرار

میزان طبیعی کلسیم خون 8.5 – 10.2 mg/dl است.

بسیاری از عوارض جانبی ویتامین D بیش از اندازه با میزان بیش از حد کلسیم در خون مرتبط هستند. این عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می شوند.

با این وجود، این نشانه ها در هر فردی که با سطوح افزایش یافته کلسیم مواجه است، رخ نمی دهند.

نکته مهم این است که این نشانه ها در واکنش به دوزهای بسیار بالا از ویتامین D3 رخ می دهند که سطوح کلسیم را به بیش از 12 mg/dl افزایش می دهند.

از آنجایی که ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می کند، دریافت آن به میزان کافی برای بهره‌مندی از استخوان هایی قوی ضروری است.

با این وجود، میزان بیش از اندازه ویتامین D می تواند به ضرر سلامت استخوان تمام شود. اگرچه بیشتر نشانه های ویتامین D بیش از اندازه با سطوح بالای کلسیم در خون مرتبط هستند، برخی پژوهش ها نشان داده اند که مگادوزهای این ماده مغذی ممکن است به سطوح پایین ویتامین K2 در خون منجر شوند.

یکی از مهم‌ترین عملکردهای ویتامین K2 حفظ کلسیم در استخوان ها و خارج از خون است. باور بر این است که سطوح بالای ویتامین D ممکن است فعالیت ویتامین K2 را کاهش دهد.

برای محافظت از خود در برابر تحلیل استخوان از مصرف بیش از اندازه مکمل های ویتامین D پرهیز کنید و مکمل ویتامین K2 مصرف کنید. همچنین، مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین K2 از جمله لبنیات و گوشت را می توانید مد نظر قرار دهید.

میزان بیش از اندازه ویتامین D می تواند به آسیب کلیوی منجر شود. بیشتر مطالعات صورت گرفته در این زمینه آسیب متوسط تا شدید کلیه در افرادی را گزارش کرده اند که با سمیت ویتامین D مواجه بوده اند.

با توجه به این توضیحات در مورد مصرف روزانه ویتامین د 3 باید دقت زیادی به خرج دهید.

اگر در خوزستان قطره ترزیا TREZIA گیر می آید میتونید فقط یک قطره (تکرار میکنم فقط یک قطره ) از آن را روزانه در دهان بچکانید). یا اگر میتوانید روزانه 20 دقیقه در مقابل نورآفتاب با استفاده از ضد آفتاب مناسب قرار بگیرید میتوانید از آمپول های د 3 با 300000 واحد هر ماه یک دوم عضلانی استفاده نمائید.

اگر این شرایط برایتان مقدور نیست میتوانید از شربت های مولتی ویتامین مثل ویتاگلوبین یا ایمونوئیس یا دیناترول و یا مولتی ویتامین فلورادیکس و یا مولتی ویتامین مارینوکس استفاده نمائید که مقدار کافی ویتامین د هم در خود دارند. مولتی ویتامین های شرکت هنسل هم قابل استفاده است و خوب است. منتهی یک ماه دیگر مجددا سطح د3 را چک کنید که مسمومیت با د3 ایجاد نشده باشد. در ضمن از ماهی هم غافل نشوید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.