3
0

سلام‌آقای دکتر خسته نباشید ممنونم از جواب دهیتون واکسن ۶ماهگی دخترمو۲۲ روز پیش زدیم جای واکسنش همچنان یه کوچولو سفت هست خداروشکر قرمزی یا هرچیزی روی رانش نیست فقط سفت هست چیکار کنم که سفتیش بره؟اگه نرفت واکسن۱۲ماهگیش به مشکل برمیخورم؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
3
0

با سلام خدمت نسیم عزیز

در صورتی که آسیب واکسن و سفت شدن جای واکسن، زیاد نباشد بعد از مدتی رفع می‌شود. این سفتی در برخی موارد تا یک سال نیز می‌ماند. در برخی موارد هم به دلیل تزریق واکسن پنج گانه به صورت عمیق، این سفتی به وجود می‌آید. به منظور درمان سفت شدن جای واکسن، باید علت آن را پیدا کنید و سپس درمان را انجام دهید. اما اگر جای واکسن آبسه و یا قرمز رنگ شده باشد، باید توسط پزشک تخلیه گردد و بعد از آن آنتی بیوتیک مصرف شود. در صورتی هم که سفتی مختصر باشد، نیاز به اقدام خاصی ندارد و به مرور زمان خوب می‌شود.

در برخی موارد دیگر، سفت شدن جای واکسن به دلیل مواد موجود داخل واکسن است که باعث سفتی محل تزریق می‌شود. در صورتی که بعد از چند روز تزریق واکسن، علایم کبودی و قرمز در جای واکسن مشاهده شد، بهتر است نوزاد را به پزشک نشان دهید. اما توجه داشته باشید که کبودی جای واکسن به مدت یک هفته تا ده روز بهبود می‌یابد. به منظور کاهش سفت شدن جای واکسن، شما می‌توانید بعد از تزریق واکسیناسیون محل تزریق را از روز دوم به بعد کمپرس گرم کنید. بهتر است بعد از اینکه تزریق انجام گرفت، تمامی موارد بهداشتی پس از تزریق را انجام دهید تا به مشکلاتی نظیر عفونت و تورم برخورد نکنید.
  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.