0
0

سلام.خسته نباشید آقای دکتر دختر من یه سال اش هست میخواستم بهش شیر گاو بدم آیا اشکالی داره.و اینکه چطوری بهش بدم با آب یا نه؟ مرسی

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

با سلام

خوردن شیر گاو در نوزادان زیر یک سال ممنوع است. بدن نوزادان به شیر مادر نیاز دارد و در صورتی که مادر نتواند به هر دلیلی به کودک خود شیر بدهد بهتر است به دنبال شیر خشک غنی شده با آهن که از شیر معمولی درست شده باشد بگردد و از دادن شیر گاو به کودک خودداری کند زیرا اولین اولویت برای نوزادان شیر مادر و سپس شیر های خشک غنی از آهن است و شیر گاو دربردارنده مواد غذایی برای نوزادان نیست.

خوردن شیر گاو در نوزادان

کودکان باید در 6 ماه اول زندگی فقط شیرمادر، 6 ماه دوم شیرمادر به اضافه غذای کمکی و از 12 تا 24 ماهگی ابتدا غذای خانواده و بعد شیرمادر برای آنها کافی است. پس از قطع شیرمادر، می توان به تدریج مصرف شیرپاستوریزه را شروع کرد.

دلایل ندادن شیر گاو به کودکان قبل از یک سالگی بر اساس توصیه های متخصصین:

هضم شیر گاو برای کودکان به دلیل میزان زیاد پروتئین ها و مواد معدنی موجود در آن دشوار است و همچنین پردازش این مواد برای کلیه نابالغ کودک سخت می باشد.

شیر گاو نمی تواند آهن، ویتامینC و دیگر مواد مغذی مورد نیاز کودک را برطرف کند و یک تغذیه کامل برای فرزندتان به حساب نمی آید.

مصرف شیرگاو توسط کودکان زیر یک سال سبب ابتلا آنها به کم خونی و فقر آهن خواهد شد.

خوردن شیر گاو در کودکان زیر یک سال سبب ایجاد مشکلات و حساسیت های گوارشی می شود و باعث دیده شدن خون در مدفوع شان می گردد .

شیر گاو نمی تواند چربی های مورد نیاز برای رشد فرزند زیر یک سال شما را دراختیارش بگذارد.

بعد از یکسالگی کودکتان فقط به او شیر گاو ندهید و نباید شیر مادر و شیر خشک را قطع کنید شما تنها می توانید شیر گاو را تا چند ماه به عنوان یک غذای کمکی به فرزندتان بدهید.

تا آستانه دو سالگی کودک شما باید اینگونه تغذیه شود پس اگر خودتان هم نمی توانید به کودک خود شیر خشک بدهید ، با کمک شیرخشک های غنی شده باتوجه به تغذیه کودک ادامه دهید .

اگر شاغل هستید یا روز را در کنار کودکتان نیستید ، می توانید شیر خود را بدوشید و در یخچال نگهداری کنید تا کودک شما از آن تغذیه کند و یا به جای اینکه به فکر گرفتن کودک تان از شیر و تامین نیازش به طور کامل با غذا بیفتید، چاره ای برای تغذیه درست او بیاندیشید.

برای دوشیدن شیر لازم است شیوه ای مطمئن و دور از میکروب را بکار ببرید و شیر را در فریزر نگهداری کنید .

هنگامی که کودک به سنی رسید که می توانست از شیر گاو استفاده کند بدون نگرانی به او هر روز شیر دهید زیرا دارای فواید زیر برای کودکان است:

1. شیر منبع مهمی برای تامین کلسیم است و سبب استحکام دندان ها و استخوان ها ی کودک می شود.

2. شیر گاو برای انعقاد خون و رشد عضلات است.

3.شیر یکی از منابع دریافت ویتامینD برای کودکان است و مصرفش به بدن در جذب بهتر کلسیم کمک می کند و برای رشد استخوان ها ماده ای کلیدی به شمارمی رود.

4. شیر برای رشد کودک پروتئین های لازم را دراختیار او می گذارد .

5. شیر می تواند نیاز کودک را به کربوهیدرات برای انجام فعالیت های روزانه اش تامین کند.

6.خوردن شیر در کودکی سبب می شود که کودکان به مشکلاتی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و شکستگی لگن دچار نشوند.

کودکان نوپا با نوشیدن روزانه 2 تا 2/5فنجان شیر می توانند نیاز شان به کلسیم و ویتامینD را تامین کنند و نباید زیاد از این ماده استفاده کنند زیرا دادن بیشتر از این میزان شیر به کودک سلامتش را تضمین نمی کند.

کودک تان نباید در این دوره بیش از 3فنجان شیر در روز بخورد زیرا با خوردن شیر دیگر جایی برای مواد غذایی دیگر نمی ماند و میل او به خوردن خوراکی های دیگر ازبین می رود.

اگر کودک تان تشنه است، تشنگی اش را با دادن آب برطرف کنید و به او شیر ندهید.

بیش از اندازه مصرف کردن یک ماده غذایی مانند شیر نه تنها فایده ندارد بلکه سلامت کودک شما را نیز تهدید می کند.

بیشتر بچه ها برای اینکه وزن بگیرند و ویتامینA و D موجود در شیر را جذب کنند باید چربی شیر را کامل دریافت نمایند . در شیرهای بدون چربی، پروتئین ها و مواد معدنی زیادی وجود دارد که هضم شان برای کودکان دشوار است اما می توانید بعد از دو سالگی فرزندتان و پس از مشورت با پزشک، به او شیرهای کم چرب بدهید.

اگر کودک تان دچار اضافه وزن یا چاقی است و در خانواده تان افراد ابتلا به چاقی، کلسترول بالا یا بیماری قلبی- عروقی وجود دارد، می توانید برای تغذیه کودکتان پس از مشورت با پزشک از شیر کم چرب استفاده کنید.

برای اینکه کودک شما با طعم شیر گاو کنار آید ، شیر گاو را با کمی شیر مادر یا شیرخشک مخلوط کنید زیرا اینگونه شیر گاو طعم آشناتری می یابد .

قبل از دادن شیر به کودک تان چند دقیقه آن را بیرون از یخچال بگذارید تا دمایش به دمای محیط برسد.

ابتدا نوشیدن دو فنجان شیر گاو در روز برای کودکان آسان نیست اما شما می توانید شیر را به پوره سیب زمینی یا غذاهای کمکی اش اضافه کنید و یا به شیر مواد دیگری بزنید تا طعم آن عوض شود و میل کودک تان برای خوردن آن بیشتر گردد.

می توانید با این مقدار شیر برای کودک تان غذا های خوشمزه و رنگارنگی درست کنید تا اوبا طعم شیر آشنا شود

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.