قالب وردپرس خبری وردپرس قالب وردپرس
جستجوی پرسنل مطب

کودک و مهدکودک

سه شنبه، ۲۹ مرداد ، ۱۳۹۸

🔹تا حد امکان از سپردن کودک زیر سه سال به مهدکودک خودداری کنید و سعی کنید مراقبت از کودک توسط خودتان، اولویت اولتان باشد هر چند مشغله های زیادی دارید. اما اگر به هر دلیل مجبور بوید کودک زیر دو سال خود را به مهد بسپارید توجه داشته باشید که مراقب کودک فرد ثابتی باشد و هر بار برای کودک مراقب تعویض نشود.

🔹 قبل از سپردن کودک به مهد، ابتدا باید او را برای شکل گیری استقلال نسبی آماده کنید؛ آموزش و تمرین انجام کارهای شخصی یکی از این موارد است. همچنین توجه به آموزش های جنسی و خود مراقبتی متناسب با سن کودک نیز حائز اهمیت است.

🔅پیش از ورود کودک به مهد برایش در مورد مهدکودک توضیح دهید و اطلاعات لازم در مورد فضای مهد را به او منتقل کنید.

🔅برای انتخاب مهدکودک مناسب، کیفیت مهدکودک را به دقت مورد بررسی قرار دهید؛ برای اینکار حتما نیاز هست که خودتان حداقل چندین بار در مهد کودک مورد نظر حضور داشته باشید و از نزدیک نحوه ی تعامل و رفتار پرسنل آن مهد، برنامه ها و آموزش هایی که در آنجا ارائه می شوند( توجه به فلسفه و اهداف آموزشی، دانش و تحصیلات مسئولین و خصوصا مربیان مهدکودک )، و امن بودن مهد را به دقت بررسی کنید. اگر مسئولین مهد اجازه ی حضور در مهد را به شما نمی دهند، بهتر است در انتخاب تجدید نظر کنید. حتی پس از انتخاب مهدکودک مورد نظر نیز خوبست که گاهی به صورت تصادفی به آنجا سر بزنید و شاهد رفتار و تعاملات افراد باشید.

همچنین بخوانید:
چگونه مهارت «نوشتن» در کودک پیش دبستانی را تقویت کنیم؟

🔅از تعدادی از خانواده هایی که فرزندشان را به مهد کودک موردنظرتان سپرده اند(چهار یا حداقل سه خانواده)، حتما در مورد آن مهد سوال کنید و مطمئن شوید که آنها ابراز رضایت دارند.

🔅حداقل استاندارد تعداد مراقب به ازای کودکان، یک مراقب به ازای هرسه کودک زیر دو سال است. این مورد را چک کنید.

🔅در مورد مربی مهد مواردی مثل تحصیلات و سابقه ی فعالیت، و اینکه تا چه مدت قرار است در آن مهدکودک شاغل باشد را حتما بررسی کنید.

🔅توجه به فاصله ی سنی بچه هایی که در مهدکودک هستند، بسیار مهم است. چک کنید ببینید در مهد مورد نظرتان بچه ها با فاصله ی سنی بیشتر از یکسال پذیرش نشده باشند.

🔅وضعیت بهداشت و نظافت محیط مهد کودک، سلامت و کیفیت مواد غذایی ای که احیانا در مهد به کودک داده می شود، امن بودن فضا و ساختمان مهد کودک، مناسب بودن امکانات آموزشی و اسباب بازی هایی که در مهد در اختیار کودک قرار داده می شوند، میزان آگاهی و دانش و توجه و حساسیت مسئولین و مربیان مهد به وضعیت جسمانی و روانی کودکان، از جمله مسائل مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

🔅در کنار بررسی هایی که شما بعنوان والدین باید انجام دهید، فراموش نکنید که علاقمندی و تمایل کودک نیز بایستی در این انتخاب مورد توجه باشد. دوست داشتن مهد کودک و خوشحال بودن کودک مهم است.

🔅فاصله ی مکانی مهد کودک تا منزل را در نظر داشته باشید. بهتر است مهد کودکی را انتخاب کنید که فاصله ی خیلی زیادی تا منزل نداشته باشد. اگر قرار است خود مهد، امکاناتی جهت رفت و آمد کودک فراهم کند حتما نسبت به امنیت وسائل نقلیه و شخص راننده تحقیقات و اطلاعات کافی انجام دهید.

همچنین بخوانید:
شکاف لب و کام در کودکان

🔅از انتخاب مهد کودکی که در موقعیت جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیار متفاوتی نسبت به محل زندگیتان قرار دارد اجتناب کنید.

🔅اگر مدتی پس از سپردن کودک به مهد متوجه ابراز ناراحتی و ناخشنودی و یا تغئیرات رفتاری خاصی در کودک شدید، حتما نسبت به این مسئله حساس باشید و دلائل را بررسی کنید.

🔅در صورتی که فرزند شما بیماری خاصی دارد یا داروی بخصوصی مصرف می کند، حتما مسئولین و مربی مهد کودک را آگاه سازید.

🔅انتخاب یک مهدکودک مناسب می تواند نقش مهمی در رشد اجتماعی و ارتباطی و افزایش اعتماد به نفس کودک و آماده نمودنش برای ورود به مدرسه داشته باشد، پس در انتخاب مهدکودک برای فرزندتان دقیق و سختگیر باشید تا نتایج سودمندی برایش در پی داشته باشد.

۲+
ارسال شده در کودکان توسط دکترهادی کیانور | برچسب‌: , , ,

یک پاسخ بنویسید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
قالب حرفه‌ای فروشگاهی نیوکالا وردپرس | قالب جدید دیجی کالا قالب شرکتی متریال نگین وردپرس