نشانه‌های عشق کودک خردسالتان به شما

نشانه‌های عشق کودک خردسالتان به شما

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بعد از دو سالگی کودک شما وارد مرحلهٔ خردسالی خود خواهد شد. رفتارهای او رشدیافته‌تر از قبل می‌شود و شناختش از دنیای اطرافش همچنان در حال پیشرفت است. در این مطلب می‌توانید با چند نشانه از اینکه کودک پیش‌دبستانیتان عاشق شماست آشنا شوید.

 

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  • گاهی بدرفتاری می‌کند
  • شما سرمشق او هستید
  • عشقش را به زبان می‌آورد
  • شما را دلداری می‌دهد
  • سعی می‌کند شما را ناراحت کند
  • به شما هدیه می‌دهد
  • بازگشت شما را جشن می گیرد

گاهی بدرفتاری می‌کند

اگر یک کودک خردسال توجه مثبت شما را نبیند و نداشته باشد، بدون هیچ دلیلی توجه منفی شما را به خودش جلب می‌کند. به عنوان مثال، وقتی بیرون از خانه یکی از دوستانتان را می‌بینید و با او شروع به صحبت می‌کنید، ممکن است کودکتان شروع به فریاد کشیدن یا پرت کردن اسباب‌بازی‌ توی دستش ‌کند. از نگاه یک کودک خردسال، جلب توجه شما به یک شکل منفی‌ هم بهتر از نداشتن هیچ توجهی است. این رفتار بچه‌ها در این سن هرچند می‌تواند کلافه‌کننده باشد اما نشانهٔ دیگری از آن است که شما چقدر برای کودکتان مهم هستید و چه اندازه دوستتان دارد، پس لازم نیست عصبانی شوید.

شما سرمشق او هستید

همانند دورهٔ نوپایی، کودک خردسال یا پیش‌دبستانی‌ شما دوست دارد هر کاری که شما می‌کنید را دقیقاً تقلید کند اما این تقلید کردن پیشرفته‌تر شده و رشد کرده است. به عنوان مثال وقتی شما او را می‌بینید که با انگشتانش محکم روی صفحه‌کلید لپ‌تاپ شما می‌زند یا وانمود می‌کند که یک تماس تلفنی مهم دارد یا حتی وقتی با ماشین اسباب‌بازی‌اش رانندگی می‌کند و احتمالاً فحش‌هایی هم می‌دهد، بدانید که برای کودکتان شما حالا یک سوپراستار هستید، پس شاید بد نباشد اگر بیشتر حواستان به چیزهایی که می‌گویید یا عمل می‌کنید باشد.

عشقش را به زبان می‌آورد

بسیاری از کودکان در سه یا چهار سالگی علاقه‌شان را با کلمات بیان می‌کنند. در این سن‌ها ممکن است ناگهان بشنوید که می‌گوید: «مامان دوست دارم» یا «پوستت چقدر نرمه!» یا حتی «من می‌خوام با تو ازدواج کنم.» و طبعاً تمام این جمله‌های عاشقانه فقط یک معنا دارند که نشانه‌دهندهٔ میزان عشق و محبتش به شماست.

شما را دلداری می‌دهد

کودک پیش‌دبستانی‌تان ممکن است شما را با همدردی‌اش متعجب کند. شاید وقتی شما را در حال گریه می‌بیند، پتوی محبوبش را به شما بدهد یا وقتی ناگهان ببیند دستتان را بریده‌اید یا با چیزی سوزانده‌اید شما را ببوسد. او کاری را که شما هنگام صدمه دیدن یا ناراحتی او انجام می‌دهید تقلید می‌کند که این کار او تا حدی یک تکنیک و روش برای بقاست. شما تمام دنیای کودکتان هستید و او نیز دوست ندارد آن دنیا به هم بریزد، بنابراین سعی می‌کند مشکل را حل کند که این کارشان خیلی دوست‌داشتنی و دلرباست.

سعی می‌کند شما را ناراحت کند

عشق نباید با درد و رنج همراه باشد اما وقتی پای کودکانمان در میان است مطمئناً این اتفاق می‌افتد. اگر کودکتان را ناامید کنید یا به احساساتش لطمه بزنید، او نیز ممکن است با توهینی مثل «مامان بده» یا حتی جملهٔ ‌وحشتناک «ازت بدم میاد» به شما حمله کند. شنیدن این کلمات جالب نیست، اما واقعیت این است که این هم شاهد بیشتری بر این است که چقدر برای کودکتان مهم هستید. یک حرف بد و زشت راهی کوتاه و راحت‌تر برای گفتن این است که: «مامان تو آن‌قدر برای من مهم هستی که بیشتر از هر کس دیگری می‌توانی مرا ناراحت کنی، پس من هم می‌خواهم تو را ناراحت کنم.» قبول کنید که هست!

به شما هدیه می‌دهد

شما ممکن است گُلی را که از حیاط خانه چیده شده، یک سنگ براق کف پارک، یک نقاشی که از صورت خودش کشیده یا یک بستنی را که با آب حمام و حباب درست شده است از کودکتان هدیه بگیرید. کودک خردسالتان با هدایای بامزه و دلگرم‌کننده‌اش می‌خواهد به شما بفهماند برایش اهمیتی ویژه دارید، پس با دل و جان این هدایای ارزشمند را بپذیرید.

بازگشت شما را جشن می گیرد

وقتی بعد از غیبتی شما به خانه بازمی‌گردید، ‌کودکتان احتمالاً رفتاری ویژه با شما دارد. ممکن است بغلتان ‌کند و از شما تعریف کند، حتی اگر وقتی می‌رفتید او جیغ و داد می‌کرد و نمی‌خواست بروید، اما حالا او باز هم برای بازگشتتان جشن می‌گیرد و شادی می‌کند.

دکترهادی کیانور

دکتر هادی کیانور متخصص کودکان، نوزادان و نوجوانان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و بورد تخصصی اطفال و نوزادان را در سال 1393 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران کسب نموده است. از سوابق کاری ایشان مدیر مسوول نشریه سپیدجامگان( کسب رتبه سوم کشوری) و نیز سردبیر نشریه کیمیا و درمان می باشد. برای مدتی مسوول مرکز بهداشتی درمانی در شهرهای کلیبر و هریس بوده است. سابقه پزشک خانواده منتخب کشوری و پزشک منتخب نظام پزشکی را دارد. مترجم کتابهای نوروآناتومی گایتون و نیز مترجم کتاب آموزش سیستماتیک نوار قلبی سجان می باشد. مولف کتاب داستانهای کوتاه و مترجم کتاب راهنمای کولیک.

1
یک پاسخ بنویسیدavatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
کوثر آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
کوثر
مهمان
کوثر

عالی بود و دلنشین