قالب وردپرس خبری وردپرس قالب وردپرس
جستجوی پرسنل مطب

مصرف بیش از حد دارو در کودکان چطور اتفاق می‌افتد؟

دوشنبه، ۹ دی ، ۱۳۹۸
عکس شربت های کودکان
وقتی کودکتان بیمار می‌شود و طبق نظر پزشکش نیاز به خوردن داروی خاصی دارد، گاهی ممکن است پیش بیاید که داروها بیش از اندازه مصرف شوند. اما این اتفاق چطور پیش می‌آید و علت و راهکارهای پیشگیری از آن چیست؟ در این مطلب می‌توانید با جواب برخی از این سؤال آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  • مصرف خودسرانهٔ دارو
  • وجود چند مراقب
  • داروهای همزمان
  • اشتباه در اندازه‌گیری

مصرف خودسرانهٔ دارو

طبق نظرها و گفته‌های کارکنان بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها، اغلب بچه‌ها داروها را پیدا می‌کنند و بدون نظارت بزرگسالان و از روی کنجکاوی آنها را می‌خورند. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که تمام داروها را خارج از دسترس کودک و در ظروف دارای قفل کودک و در قفسهٔ مشخصی در کابینت‌های بالایی آشپزخانه یا کمد قفل‌دار نگه دارید، یعنی جایی که دستش به آنها نرسد و هنگام برداشتن دارو نیز شما را نبیند.

وجود چند مراقب

وجود دو یا چند بزرگسال، برای مثال، یکی از والدین و یک پرستار بچه یا مراقب دیگر مثل خواهر شما که به کودک دارو می‌دهند بدون اینکه به یکدیگر بگویند هم یکی دیگر از علل این اتفاق است. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید همهٔ مراقبان کودک می‌دانند که چه کسی و چه زمانی به فرزندتان دارو می‌دهد. شما می‌توانید یک برنامه را روی شیشهٔ دارو یا در یخچال بچسبانید که جای خالی برای تیک زدن هر دز در هر ساعت مشخص در شبانه‌روز را داشته باشد.

 

اشتباه در اندازه‌گیری

در یک پژوهش علمی مشخص شد که ۷۰ درصد از والدین در محاسبهٔ دز مناسب از ظرف دارو مشکل دارند. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که دز دارو را طبق دستورالعمل و با استفاده از ابزار اندازه‌گیری همراه جعبهٔ دارو به دقت اندازه‌گیری کنید.

همچنین بخوانید:
کودک نباید به کتک زدن والدین عادت کند

غیر از این موارد اگر خودتان هم دارویی را به طور موقتی یا دائم استفاده می‌کنید، لازم است تمام نکات احتیاطی را چند برابر رعایت کنید تا باعث اتفاقات بدی نشود.

 

۲+

یک پاسخ بنویسید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
قالب حرفه‌ای فروشگاهی نیوکالا وردپرس | قالب جدید دیجی کالا قالب شرکتی متریال نگین وردپرس