شیردهی در دوران شیوع کرونا

شیردهی در دوران شیوع کرونا

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
تاکنون هیچگونه موردی دال بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده است، اما، هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که کروناویروس از طریق شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر؟
بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، زنان شیرده مبتلا به کروناویروس می‌توانند از شیر مادر برای تغذیه فرزندانشان استفاده کنند. رعایت نکات بهداشتی زیر در این دوران برای مادران شیرده ضروری است:
  1. بهداشت تنفسی هنگام شیردهی را رعایت کنید.
  2. در صورت امکان هنگام شیردهی از ماسک استفاده کنید.
  3. پیش از شیردهی و پس از آن، حتماً دستان خود را بشویید.
  4. به طور مرتب، سطوحی را که شما یا کودکتان لمس کرده‌اید، ضدعفونی کنید.
شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای بیشتر نوزادان است. تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شیرخواران زیر ۶ ماه در رشد و تکامل و بهبود سیستم ایمنی شیرخوار موثر است، و از شیرخوار در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت می‌کند. بنابراین قطع حتمی آن در این دوران توصیه نمی‌شود.
بر اساس اطلاعات موجود، تاکنون هیچگونه موردی دال بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده است، اما، هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که کروناویروس از طریق شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر؟
سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند، مادران مبتلا به کروناویروس می‌توانند تغذیه انحصاری با شیر مادر را ادامه بدهند و از تماس پوست به پوست برای ارتباط با فرزندانشان نیز استفاده کنند. مادران شیرده می‌توانند با رعایت نکات بهداشت تنفسی، از یک اتاق مشترک با فرزندانشان استفاده کنند.
در صورتی که مادر مبتلا به کروناویروس به دلیل عوارض موجود نمی‌تواند مستقیماً به نوزاد خود شیر بدهد، یا تمایل به شیردهی نوزاد خود ندارد، می‌تواند از راهکارهای زیر برای تغذیه شیرخوار خود استفاده نماید:
  1. با رعایت بهداشت تنفسی، از پمپ تخلیه شیر استفاده نماید.
  2. قبل از لمس هر قسمت پمپ یا بطری شیر و قبل از تخلیه شیر مادر، دست‌هایش را بشوید.
  3. پس از هر بار استفاده، پمپ را کاملاً تمیز کند. لازم است تمام قسمت‌هایی پمپ که با شیر مادر در تماس بوده، کاملاً شسته و ضدعفونی شود.
  4. در صورت امکان‌، از کمک فرد دیگر برای شیردهی به کودک استفاده کند.
  5. به منظور حفظ شیر خود و قطع نشدن آن در صورت عدم شیردهی، به طور مداوم آن را تخلیه کند.

 

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

دکترهادی کیانور

دکتر هادی کیانور متخصص کودکان، نوزادان و نوجوانان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و بورد تخصصی اطفال و نوزادان را در سال 1393 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران کسب نموده است. از سوابق کاری ایشان مدیر مسوول نشریه سپیدجامگان( کسب رتبه سوم کشوری) و نیز سردبیر نشریه کیمیا و درمان می باشد. برای مدتی مسوول مرکز بهداشتی درمانی در شهرهای کلیبر و هریس بوده است. سابقه پزشک خانواده منتخب کشوری و پزشک منتخب نظام پزشکی را دارد. مترجم کتابهای نوروآناتومی گایتون و نیز مترجم کتاب آموزش سیستماتیک نوار قلبی سجان می باشد. مولف کتاب داستانهای کوتاه و مترجم کتاب راهنمای کولیک.


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments