رژیم درمانی چاقی و لاغری

رژیم درمانی چاقی و لاغری

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تناسب‌اندام یا فیتنس اصطلاحی است در ورزش بدن‌سازی که به معنای همخوانی اندام بدن چه نسبت به دیگر اندام و چه نسبت به قامت می‌باشد. به‌طور کلی، بدن اگر از لحاظ حجم عضلانی رشد بیش از اندازه کرده باشد از تناسب خود (نسبت به قامت) خارج شده‌است بنابراین پس از دوره شکوفایی بدن‌سازی، انشعاباتی در مسابقات حرفه‌ای آن روی داد به‌طوری‌که در برخی از آن مسابقات، محدودیتی برای حجم عضلانی وجود ندارد و تناسب‌اندام نسبت به قامت را در نظر نگرفته و به فاکتورهای حجم عضلانی، تناسب‌اندام نسبت به یکدیگر و کات بودن بدن اهمیت می‌دهند و در برخی دیگر از مسابقات، تناسب‌اندام نسبت به قامت نیز در کنار فاکتورهای دیگر در نظر گرفته می‌شود که البته اینگونه مسابقات بیشتر در رده بانوان رونق دارد. همچنین براساس آمارهای گرفته شده، بدن متناسب یا فیتنسی چه برای مردان و چه برای زنان جذابیت جنسی بیشتری دارد.

نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که از سرطان پستان جان سالم به در بردند، زمانیکه به ورزش و تمرینات فیتنس روی آوردند، بهبود قابل توجهی در فعالیت‌های فیزیکی، قدرت، ثبات وزن و سلامتی اجتماعی بدست آورند.

تحقیقات دیگری که بر روی بیماران نارسایی قلب انجام شده بود نشان داد که ورزش و تمرینات فیتنس علائمی صادر می‌کند و باعث بهبود کیفیت زندگی، کاهش بستری در بیمارستان و در برخی موارد کاهش خطر مرگ می‌شود. محققان می گویند ورزش تنها برای افرادی که دچار بیماری‌های سلامتی هستند مهم نیست، بلکه اگر به تأثیر ورزش‌های متوسط بر افرادی که دوره نقاهت می گذرانند نگاهی بندازیم، می فهمیم که حتی فواید بسیار بیشتری برای افرادی که سالم هستند نیز وجود دارد.

فیتنس : مبانی تمرینات فیتنس

لازم نیست که تمرینات ورزشی حتماً سنگین و شدید باشند که نتیجه بخش باشند. بلکه حتی ورزش‌های متوسط که پنج تا شش بار در هفته انجام می‌شود، فواید مادام العمر برای سلامتی در پی خواهد داشت.

هنگامیکه فعالیت‌های بدنی بیشتری را در برنامه روزانه خود می گنجانید حواستان به این نکات باشد:

  • به مدت ۲ ساعت و نیم در طول کل هفته ورزش متوسط انجام دهید.
  • از بی فعالیتی دوری کنید؛ حتی کمی ورزش با هر سطحی از شدت بهتر از هیچی است.
  • حداقل دوبار در هفته ورزش‌های هوازی و تمرینات فیتنس انجام دهید. هم چنین تمرینات قدرتی که شامل وزنه‌ها و دمبل می‌شود را برای گروه عضلانی اصلی بدن در نظر داشته باشید.

دکترهادی کیانور

دکتر هادی کیانور متخصص کودکان، نوزادان و نوجوانان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و بورد تخصصی اطفال و نوزادان را در سال 1393 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران کسب نموده است. از سوابق کاری ایشان مدیر مسوول نشریه سپیدجامگان( کسب رتبه سوم کشوری) و نیز سردبیر نشریه کیمیا و درمان می باشد. برای مدتی مسوول مرکز بهداشتی درمانی در شهرهای کلیبر و هریس بوده است. سابقه پزشک خانواده منتخب کشوری و پزشک منتخب نظام پزشکی را دارد. مترجم کتابهای نوروآناتومی گایتون و نیز مترجم کتاب آموزش سیستماتیک نوار قلبی سجان می باشد. مولف کتاب داستانهای کوتاه و مترجم کتاب راهنمای کولیک.

یک پاسخ بنویسیدavatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن